اسکات ریتر: بازدارندگی ایران تثبیت شد

به گزارش کاوک نیوز

یک تحلیلگر آمریکایی با بیان اینکه حمله ایران به رژیم صهیونیستی قدرت بازدارندگی ایران را تثبیت کرد، گفت اسرائیل حالا می‌داند هر تشدیدی در تنش‌ها مساوی است با نابودی این رژیم اشغالگر.

 «اسکات ریتر» تحلیلگر آمریکایی گفت آنچه ایران در حمله شنبه و یکشنبه به اهداف رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی انجام داد، احیای قدرت بازدارندگی این کشور بود.

ریتر که از ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۸ بازرس سازمان ملل در بخش سلاح‌های کشتار جمعی بود، در واکنش به حمله ایران با انتشار ویدیویی در فضای مجازی گفت: «اسرائیل فکر می‌کرد می‌تواند بدون هیچ تبعاتی به ایران حمله کند. اکنون دیگر چنین نیست. در حال حاضر مقامات اسرائیل در حال ارزیابی خسارات وارده به پایگاه‌های خود بوده و این را دریافته‌اند که ایران عامدانه تصمیم گرفت اقدام فوق‌العاده مرگباری علیه اسرائیل انجام ندهد.»

به گفته این تحلیلگر آمریکایی، ایران با این حمله پیامی به رژیم صهیونیستی و همچنین آمریکا ارسال کرد و نشان داد می‌تواند حمله به «نواتیم» و «رامون» را «در هر کجای اسرائیل و خاورمیانه اجرا کند. آمریکا و اسرائیل هم در مقابل هیچ‌کاری نمی‌توانند بکنند. این یعنی بازدارندگی. این یعنی در آینده هرگاه آمریکا و اسرائیل بخواهند اقدامی علیه ایران انجام دهند، باید ابتدا تبعاتش را در نظر بگیرند، زیرا می‌دانند ایران توان حمله به هر هدفی در هر نقطه‌ای از منطقه را دارد. هیچ‌کس هم نمی‌تواند آنها (ایران) را متوقف کند.»

او در ادامه با اشاره به قدرت بازدارندگی ایران در برابر حملات احتمالی آمریکا گفت: «به همین دلیل است که جو بایدن در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو از او خواست پاسخی به حمله ایران ندهد و تصریح کرد آمریکا در هیچ حمله تهاجمی علیه ایران هم مشارکت نخواهد کرد. زیرا آمریکا عواقب چنین حمله‌ای را می‌داند و این یعنی آمریکا از حمله به ایران بازداشته شده است.»

این مقام اطلاعاتی سابق آمریکا درباره نقش آمریکا در پاسخ احتمالی رژیم صهیونیستی گفت: «اسرائیل مدت‌هاست سعی دارد آمریکا را وارد مناقشه‌ای بزرگ در منطقه کند. برخی می‌گویند حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق هم با همین هدف انجام شد. اما ایرانی‌ها بسیار هوشمندانه پاسخ دادند.»

اسکات ریتر واکنش ایران به اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی را با واکنش ایران به ترور شهید سردار «قاسم سلیمانی» مقایسه کرد و گفت: «در آن زمان موشک‌های ایرانی با دقت بسیار بالایی به پایگاه عین الاسد حمله کردند. این حمله به آمریکا نشان داد که ایران اگر بخواهد، می‌تواند همه پایگاه‌های آمریکا در منطقه را با دقت بسیار بالایی هدف گرفته و هر تعداد آمریکایی که می‌خواهد را به کام مرگ بکشاند. (پس) آمریکا از حملات مشابه در آینده بازداشته شد.»

این تحلیلگر درباره اقدامات احتمالی رژیم صهیونیستی در واکنش به حمله موشکی و پهپادی ایران به سرزمین‌های اشغالی گفت: «اسرائیلی‌ها امروز پس از مواجهه با خسارات وارده درخواهند یافت که هیچ نقطه‌ای (از اراضی اشغالی) از حمله موشک‌های بالستیک ایران در امان نیست. اسرائیل می‌داند هر تشدیدی در تنش‌ها مساوی نابودی اسرائیل است. احتمالا اسرائیل به حمله ایران پاسخ متقابل نخواهد داد و با اقدامات ایران، از پاسخ بازداشته شده است.»

او در ادامه عملیات «وعده صادق» را بسیار موفقیت‌آمیز ارزیابی کرد و با اشاره به تثبیت قدرت بازدارندگی ایران، اظهار کرد: «می‌توان گفت که عملیات «وعده صادق» نه‌تن‌ها برای ایران، بلکه برای تمام جهان بسیار موفقیت‌آمیز بوده است؛ زیرا بازدارندگی ایران اکنون واقعیتی است که می‌تواند آمریکا و اسرائیل را کنترل کند.»

منبع: ایسنا


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا